Dagens fråga
Hur tacklar man egentligen svartsjuka? Jag tror att tilliten till sin partner är nyckeln till ett lyckligt förhållande och kommunikationen. Jag kommer också från ett trasigt förflutet med mitt senaste ex. Men jag är inte bitter i mitt nya förhållande för det. Hugo är den första killen jag upplever som 100 % ärlig. Jag är aldrig orolig över att han ska vara otrogen emot mig när han är ute utan jag är orolig över att han inte ska komma hem ordentligt. Jag är inte den typen av brud som hatar alla andra tjejer. Jag säger inte att jag tycker att en tjej är ful, jag säger mer än gärna att jag tycker att hon är vacker.
Jag är säker på mig själv och har aldrig känt att jag behöver ha ”kontroll” över Hugo. Det är inte olagligt att prata med andra tjejer eller ha tjejkompisar bara för att man har flickvän =) Det ingår i hans jobb att ha en social kontakt med massor utav personer. Det skulle inte funka om han hade en svartsjuk tjej hemma då.
Likaså är det för Hugo. Han vet att jag älskar honom och kommer hem till honom varje kväll. Men jag älskar att umgås med killar. Kanske för att jag själv är lite av en pojkflicka. Jag döljer ingenting för honom. Min absolut bästa killkompis har jag känt i 8 år. Vi brukar gå promenader i timmar och bara snacka skit, och det vet Hugo. Jag kan nog uppfattas som flörtig många gånger bara för att jag nästan alltid ler och är glad. Det är flera gånger jag sätter på charmen för att få min vilja igenom med t.ex. en manlig säljare eller i något sammanhang som handlar om jobb. Och det tycker jag är helt okej, Hugo får mer än gärna vara charmig och ha glimten i ögat. Han vet vart gränsen går i sig själv.
Jag kan inte längre räkna på fingrarna hur många gånger folk har försökt förstöra för mig och Hugo. Både från min sida och från hans. Klart att vårt förhållande blir mer utsatt genom att han är den han är. Men vårt förhållande är starkt och vi pratar med varandra hela tiden. Många gånger skrattar jag när någon lämnat en negativ kommentar om att Hugo skulle ha varit otrogen emot mig. Jag tror att jag hade märkt på hans beteende om något var på tok. Ni anar inte vilka knasiga texter vissa lämnar i kommentarsfältet. Jag vill att ni ska få säga precis vad ni vill därför har jag tagit bort att jag måste godkänna varje kommentar men är dom för ”dumma” hamnar dom automatisk i skräpkorgen. Här om kvällen läste jag igenom en som hade hamnat där och visade den sen till Hugo. Han bara skakade på huvudet och sa ”hur orkar vissa personer lägga ner sån energi på att bara försöka såra någon”.
Det kommer alltid att cirkulera olika rykten, hur man än försöker att undvika dem. Men jag och Hugo har ett sunt förhållande som går ut på att ge så mycket lycka till varandra som möjligt. Vi har inte haft några tillitsproblem än och jag hoppas att vi slipper dem även i framtiden.
Fast och andra sidan så är man väl tillsammans med någon för att man älskar den personen och bara vill vara med just den personen? Slutsatsen är att om man har ett lyckligt förhållande med sin partner borde inte svartsjukan sätta hinder i det spinnande hjulet. Ett råd till alla. Oavsett om du är kille eller tjej, ge inte er själva onödig huvudvärk genom att tänka ”vart din partner är nu, tänk om han/hon flörtar med någon annan på krogen, tänk om han/hon tröttnar på mig”. Sådant visar tiden och om ni är menade för varandra eller inte. Tyvärr finns det ingen garanti på kärlek så värna om varandra och ta dagen som den kommer. Älska, stötta, förstå, hjälp och ha roligt med varandra som att det inte finns någon morgondag =)
Väldigt bra skrivet 🙂 blev lite tryggare när man läste.
All lycka till dig och Hugo, och bebben såklart.
Puss keep going girl
Du fucking äger, allvarligt talat! Måste erkänna att du är en förebild för mig, så otroligt vacker och säker i dig själv, och så jävla häftig!!
Tror han redan vet detta, men åååh vilken fantastisk brud han har haffat 🙂
Be Hugo ge dig en kram FRÅN MIG!! 🙂
Hej besök gärna min blogg säljer billiga tjej kläder
http://www.kladersale.blogg.se
http://www.kladersale.blogg.se
super bra skrivet! 🙂
Jättebra skrivet av dig! jag är lite svartsjuk av mig men låter inte det gå ut över min pojkvän, när de jobbiga tankarna dyker upp tar jag ett djupt andetag och lägger energi på något som inte är lika onödigt. 🙂
<3!! Du är min nya förebild . Gud vad underbart det är att läsa dina inlägg , tack
Hej Paula! Jag inspereras mycket av dig, tycker du verkar vara en stark och otroligt trevlig tjej, du är också väldigt vacker! Den här texten var bra för mig att läsa eftersom jag själv har tacklats med avundsjuka med min pojkvän, det här fick mig att tänka i andra banor, att man verkligen ska lita på den man älskar. Du och Hugo är ett riktigt fint par och tror på er, folk som vill förstöra är bara avundsjuka på er. Läser din blogg dagligen och tycker den är både rolig och inspekterande, fortsätt så! Hoppas att allt kommer gå bra med bebben och med er! 🙂 kramar!
Alltså, du är fantamig en kanontjej! Blir lite avundsjuk på dig för du verkar vara en sån otroligt bra person. Du förtjänar verkligen all kärlek du kan få och du förtjänar allt detta som du har nu ihopa med Hugo. Jag tror att alla kan se att du och hugo är bara för varandra.Du är verkligen en inspiration, för alla. Din personlighet borde alla eftersträva att vilja ha, att du är gryyyymt vacker är ju bara ett stort plus. Du är min nya förebild!
Du är så grym! Roligt med en ung tjej som verkligen har fötterna på jorden. De flesta är så ytliga (även fast de kanske inte är det innerst inne). Det låter som ni har ett väldigt bra förhållande och ni är så söta tillsammans. Tror ni kommer bli toppen föräldrar till er lilla knodd! Kram
Grymt skrivet 🙂 har en FRÅGA till dig. Jag är rätt ny i det här med förhållanden. Träffat en underbar kille å allt.. Men jag undrar hur du å Hugo gör med betalning? När ni tex går ut på fika, bio, lunch osv tillsammans, betalar ni var för sig, lr betalar Hugo för er? elr du? vissa av mina vänner har matat mig med saker om att ”killen ska alltid bjuda i ett förhållande..” å jag vet inte, är bara lite förvirrad, hur andra gör i förhålande? tack 🙂
Rosa, nu är jag inte Paula men tar mig friheten att utifrån ett feministiskt och MODERNT perspektiv svara ändå! Synen att mannen ska betala är inte bara orättvis eller gammaldags men visar prov på en ganska unken föreställning att kvinnan är ett hjälplöst våp som behöver tas hand om. (sedvänjan härstammar ju från tiden då kvinnor inte fick arbeta)
Men i ett jämställt modernt samhälle så kan man inte hålla fast vid gamla traditioner. Grejen är ju att du inte kan ha antingen eller. Jämställt ibland och ibland inte, för det går hand i hand.
De stora frågorna ÄR BEROENDE av de mindre och om du har olika förväntningar beroende på kön (t.ex ”män ska alltid betala för tjejen” eller ”tjejer ska göra si eller så”) så kommer det att gå igen i kvinnosyn, krav och eventuella rättigheter. Oftast omedvetet såklart för de flesta av dessa män förstår inte ens att de bär på ett förakt för kvinnor som inte uppfyller sin del av avtalet. (hur ofta blir inte killar arga för att tjejen inte vill ligga trots att han bjudit hela kvällen?)
Så Rosa, strunta i vad dina vänner säger. Bjud killen när du kan och vill vara snäll, låt honom bjuda dig ibland och dela på notan när ekonomin inte tillåter annat. Kör varannan annars.
DU har absolut bästa bloggen på hela nätet alltså.
En tjej med huvudet på skaft.. en som har båda fötterna på jorden.
Ingen stureplanare som ska hålla på med att fylla läpparna och dyligt
utan en med DJUP!!
Du är så jävla underbar Paula!!! Borde bli ALLA UNGAS FÖREBILD!!j
kram
Paula! Jag är precis i hon som ställde frågans situation, och jag vill bara säga TACK ! Svaret du skrev gör att det känns så otroligt mycket bättre och har ändrat mitt sätt att se situationen.
Jag älskar din blogg, du är grym!
My role model
Älskar sin blogg
Hello! 🙂 är super duper glad att du har börjat
Blogga (min pojkvän är mindre glad för att får inte lika mycket uppmärksamhet)
Har en fråga om de här med svartsjuka,
Jag och min kille har det jätte
Bra på alla plan förutom ett, när vi började träffas
Så upptäckte jag att har typ var besatt av porr! Har aldrig brytt mig i mina förra förhållanden men nu har vi varit tsm
I 4 år och han håller fortfarande på.. Och tjejerna han
Tittar på är bara massa bimbos. Jag har bett han sluta flera gånger men han fortsätter och jag kan ju inte förbjuda han. Vad skulle du gjort?
Tacksam för svar<3
Du är bäst och
Kommer bli en
Super bra mamma!
Väldigt fint skrivet Paula, och det här är något att ta med sig. Tack för råden, väldigt snällt 🙂
det är befriande skönt att läsa dina fina inlägg/blogg till skillnad mot så många andra. Mogen, vettig och levnadsglad.
Tror och hoppas din Hugo är väldigt rädd om dig, det bör han vara.
Allt gott!
Behövde verkligen det här! Du är en helt fantastisk person Paula, och då känner jag dig inte ens 🙂 Kram!
TACK!!
Kommer också från ett tidigare trasigt förhållande, jag och min nuvarande pojkvän har haft problem men inte i närheten av de problem jag hade med mitt ex.. dock blir det lite svårt att hitta förtroendet igen när det händer saker som inte är helt ok, man påminns om de hemska saker exet gjorde och sen är tankarna igång. Var nära att lämna allt för ett tag sen för all svartsjuka vart för jobbig helt enkelt. Men insåg att man inte vet vad man har förrän det är borta.
Det finns verkligen ingen garanti på kärlek, det är så sant som det är sagt! Bättre att njuta under resan och ta smällen när det (och OM det) kommer, än att må dåligt under vägen!
TACK också för att du är en inspirerande människa, lycka till med allt ni har framför er!
TACK paula för ditt svar och att du tog dig tid för att göra ett inlägg! Det hjälpte att läsa det, för jag fick en annan syn.. ska tänka på allt i framtiden och ska verkligen försöka jobba bort detta så mycket som det bara går!!! tack tack tack! 🙂 du är bäääst 😉
Words!
Väldigt bra skrivet!! Håller med till 100%
Som du säger det finns aldrig garanti när det handlar om kärlek, min kompis föräldrar gick skilda vägar efter 35 år i äktenskap just för att pappan blev ”kär” i en ny kvinna!! Man kan aldrig veta…. Jag tycker som du man ska leva i nuet och njuta av stunden inte tänka så mkt.
Absolut INTE förbjuda saker i ett förhållande för jag tror att sånt gör att ett förhållande tar slut!!
Mina två bästa vänner är killar och om min kille hade försökt förbjuda mig att träffa de i början av vårt förhållande så hade jag och han inte varit tillsammans idag!!!
Tack paula, det där behövde jag verkligen höra. Min kille har vart i danmark i två veckor utan mig. Jag har haft lite såna tankar i mitt huvud..otrohet och sådant. Men som du skrev, man ska inte ge sig själv huvudvärk ! tack <3
Skit bra skrivet!
Så himla fint och klokt skrivet. Lycka till med eran lilla skatt!