Header Image

Paula Uribe, Kontakt: [email protected]

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

Frågor och svar

Publicerad,

Skriker aldrig Molly?

Eeeeeh om hon kan skrika! Alltså ibland fattar jag inte hur ett sånt högt ljud kan komma ur en sån liten kropp. Vi har dock turen att hon skriker om det är någonting. Molly har utvecklat lite av en sovrädsla. När hon är som tröttast på dagarna blir hon grinig och gnällig och hon får ett så kallat ”panikskrik” precis innan hon somnar. Det betyder att hon skriker i ca 2 minuter och sen totaldeckar hon. Molly skriker till om hon är hungrig också. Nu på senare tid har hon kommit på en ny grej. Om hon ligger emellan oss och jag och Hugo ligger och pratar tar hon i från tårna och skriker ett enda skrik. Det är precis som att hon säger ”hallå jag ligger här. Titta på mig och prata med mig!!!!”.

20130711-000008.jpg

Vad heter hotellet ni bor på?

Vårt hotell heter Defne Defnem och ligger i Side.

Vart har du köpt din bikini?

Min bikini är köpt på twilfit. Mina meloner har blivit rätt så stora nu när jag ammar och tycker själv att den här bikinin satt väldigt bra och ger brösten ett litet lyft!

20130710-235349.jpg

Ni lämnar väl inte Molly själv när ni tillexempel badar?

Vad tror ni om oss egentligen =) Molly är vår ögonsten och skulle aldrig utsätta henne för fara. Min kära mormor är med oss till Turkiet. Som födelsedagspresent följde hon med och författare som hon är passar det alldeles utmärkt att få komma iväg och skriva och fundera. När Molly sover och vi springer iväg och badar så är alltså Mollan med sin gammelmormor.

Jag ser att det är några som kommenterat dom bikinibilderna som Hugo la upp igår och peppar mig för hur magen ser ut. Tack så mycket för dom fina orden! Jag har aldrig skämts för min kropp nu efter graviditeten. Jag ville bara inte hålla på att visa upp magen här på bloggen men visst har den dragit ihop sig. Den är inte alls lika platt och hård som innan men det gör ingenting. Jag badar på och hoppar och skuttar. Jag äter relativt nyttigt nu i Turkiet men det viktigaste är att jag mår hur bra som helst och är lycklig tillsammans med min familj och har inte tid för att sitta och skämmas över att världens finaste flicka lämnat min kropp för knappt 3 månader sedan =)

20130710-235227.jpg

20130710-235321.jpg

17 Kommentarer

  1. Fan du ser ju grymt bra ut efter förlossningen, hur känns magen alltså sitter magmusklerna fortfarande på sidan? Jag ska själv föda om 4 veckor så jag hoppas att jag ser ut som dig efter 3 månader 😉

    Trevlig semester nu 🙂
    Kram Sofia

  2. Åh, stort tack för svaret om skrik 🙂 Min lillplutt har samma beteende: skriker när han är trött. Ska testa att försöka lägga honom för natten lite tidigare, som ni gör, för kvällarna är oftast skrikigast! Kram från en jämnårig tjej med (nästan) jämnårig bebis 🙂

  3. Åh, bra svar! Och vad härligt att din mormor kunde följa med som halvers barnvakt 😀

    Just detta med skriken känner jag mycket väl igen! Min dotter, som är lite äldre än Molly har exakt samma beteende, oftast på kvällarna dock. Igår somnade hon utan något skrik vid 21-tiden, tidigaste hon har somnat hittills så jag är riktigt glad idag. (Dock mat vid 00 och 05 men det gör ingenting, utvilad ändå!).

    Har du tänkt besöka någon öppna förskola med Molly? 😀

  4. Vill kräkas på varenda kroppskommentar. SÅ trist att det är sånt förbannat fokus på utseende i vårt samhälle. Kroppen och hur man ser ut är prio ett och så fort man är gravid och har fött barn är det fritt fram att kommentera – äckliga människor!

    Även här skriks det innan insomning och vid trötthet 🙂 Snart ett halvår och har börjat testa rösten även vaken 🙂 Bra mkt ljud som kan komma ut ur de där små typerna 🙂

  5. Tips till en ”dagens fråga” 🙂
    Skulle du kunna berätta om när du flyttade hemifrån? Om du vill, visa din lägenhet då och vad du tyckte och tänkte? 🙂

  6. komiskt , igår satt jag och tänkte ”skriker aldrig deras unge ?” Och så svarar du på en sån fråga idag , haha! i mina tankar kom jag ändå fram till att det inte kan finnas ungar som aldrig skriker för det är ju ända sättet dom kan kommunicera på 😛

    hoppas ni har det underbart i Turkiet , vill också utomlands men med min 8 veckor tjej så vågar jag inte riktigt än , väntar nog ett par månader till 😀

  7. Jag tycker ni är jätte bra föräldrar kram

  8. Önskar dig en fin sommar från Italien!

  9. Men det är ju helt sjukt vad söt hon är även när hon skriker 😀

  10. Jag har undrat jätte länge hoppas du svarar: var har du köpt ditt halsband? Tycker det är så himla fint! Är det silver el vitt guld? Är det tåligt nu när du solar o badar med det?
    Sen en nyfikenhetsfråga: vad står det på halsbandet? 🙂

  11. Hej! Kan inte du skriva lite om din graviditet hur den var från det att du fick veta tills det blev ”säkert” v.12 Hur mådde du var du rädd för missfall osv. Ska ha barn ovh skulle vilja veta lite mer:)

  12. Skriken och gnällen blir värre juh äldre dem blir, tur att man älskar dem mer än livet annars hade man nog gett bort dem mot avhämtning :):)

  13. Alla barn skriker för att det är något! Däremot har ni kanske haft turen att få ett barn där det är lätt att räkna ut anledningen 🙂

  14. Haha molly på sista bilden : Wtf, crazy people 😉

  15. Hej Paula ni är jätte fina tillsammans 🙂 var har du köpt din solhatt? Ha en fortsatt härlig semester kram

  16. hur ser en vanlig dag ut för dig och molly?
    hur gammal är molly och kan hon göra något ljud?
    tycker du är superfin och verkar vara en toppen mamma och molly är den sötaste jag har sett!
    kram

  17. Alltså PAULA?? Hur jävla fin är inte er dotter??!!! Det där gjorde ni bra! Sköt om er 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *