Header Image

Paula Uribe, Kontakt: [email protected]

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

Dagens fråga

Publicerad,

Varför jag har varit lite nere det senaste dagarna

I fredags så upptäckte jag en liten buckla i vårt parkettgolv i köket. Jag drog då bort listen som täcker vasken och diskmaskinen. Det är en platsmatta som ligger där om det mot förmodan skulle rinna vatten. Vad tror ni jag upptäcker under plastmattan? Jo precis… Vatten, mögel, silverfiskar och en massa geggamoja. VAAAAAAD FAAAAAAN GÖÖÖÖÖR JAG NU????????. Ni kan ju bara gissa hur panikslagen jag blev. Vi ska flytta om 3 veckor och hur kommer den nya ägaren att ta detta?

Fredagskväll som det var så var försäkringsbolaget stängt. Styrelsen hade helg och jag var ensam hemma. Som tur var så fick jag nys om Ocab som arbetar med sånt här. En jourkille kom hem till oss och konstaterade att vår diskmaskin som vi fick utbyt för ca 1 år sedan hade blivit felmonterad och har alltså stått och läckt vatten ur ett litet rör i snart 1 år.

En stor fläckar har stått hemma hos oss sen i fredags. Vi får inte använda diskmaskinen och pågrund av möglet så håller jag mig borta så mycket som det går. I veckan kommer det komma en rivningsfirma hem till oss och bryta upp golvet. Delar i köket måste bytas ut. Och i allt det här ”bor” vi. Vill ni gissa hur många gånger jag har gråtit för att det är psykiskt påfrestande? Den nya ägaren är så underbar och förstående. Hon bor hemma just nu så det gör inte så mycket att hennes inflytt blir framskjuten.

Den 10e december har vi tillträde till vår nya lägenhet. Vi var där för första gången igår och hela jag fylldes med glädje och hopp. Vi ska få ett nytt hem. Ett hem som Molly kommer se tillbaka på som sitt barnsdomshem. Allt var så perfekt, fint och stort. Bara några veckor till i kaoset och sen får vi komma hem!

20131113-100157.jpg

9 Kommentarer

  1. Hej Paula! Jag undrar om du fick bristningar när du var gravid med Molly? Du var så vacker både innan, under och efter din graviditet. Om du fick bristningar, hur hanterar du det nu i efterhand? Jag är lite nervös över hur jag kommer känna om jag får bristningar under min graviditet då jag också är ganska ung(22), det är inte något jag vill oroa mig för eller känna eftersom att det är för mitt barns skull, men jag kan inte hjälpa det. Har du några tips på hur man kan göra för att bli av med dessa tankar?

  2. Hur mår Natalie nu?
    Är hon hemma igen?

  3. du MÅSTE lägga upp bilder på hela lägenheten sen när ni boat in er!!!! =)

  4. Usch vad jobbigt… Men det löser sig, försök att tänka på annat och njut av din och mollys semester nu! Glöm aldrig bort vilken fantastisk förebild du är för så många 🙂 diggar dig Paula!!

  5. Fy vad tråkigt!Tur att den ska som flytta in har förståelse.En anledning till att jag hyr i stället för äger min lägenhet.Vad skönt för er att få flytta in i en ny och stor lägenhet.Husen är fina utanpå så jag kan tänka mig att de är fina inuti.

  6. Har ni en bostadsrätt eller en hyresrätt som ni bor i nu? Och den ni ska flytta till, har ni köpt den? (Kul att veta)
    Tack för en jättebra blogg!

  7. Åh, detta hände oss också 🙁 Kopplade ni in diskmaskinen själva?

  8. Kul att vi upptäckte EXAKT samma problem idag, dagen efter att jag läst det här i din blogg. Skjut mig- typ så känns det. Vi har våra husdjur i köket nämligen (illrar) så nu får dem bo i vårt sovrum och det funkar inte alls! Vi har ringt försäkringsbolaget och föreningen hela morgonen och båda säger att det är den andras ansvar. Så nu är det väl bara att vänta på hjälp och ha en hög med disk eftersom vi inte vet vart läckan kommer ifrån.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *