You rock My world
Vad som än händer så kommer jag alltid att stå vid din sida. Dig kommer jag aldrig att svika och min kärlek till dig kommer att fortsätta leva trots att jag en dag kommer att dö. Jag älskar dig Molly som ingen annan. Du har gjort mig till en lycklig mamma och ingen kan göra mig gladare än du. Jag finns i dina ådror, i ditt hjärta, bakom din rygg, i dina ögon, i dina beslut, i din ilska, i din glädje och i ditt hopp.
För mig så är du det vackraste som finns. Din glädje i dina ögon kommer att ta dig långt. Din nyfikenhet och sprallighet kommer också att hjälpa dig att nå dina drömmar. Du ska veta att vad du än vill bli och uppnå med ditt liv så kommer jag att stötta dig. Du får aldrig tro att du inte är bra nog och inte ta åt dig när andra försöker trycka ner dig. Jag ska verkligen göra mitt bästa för att få dig att förstå att det är insidan som räknas och jag ska vägleda dig till att förstå vilka egenskaper det är som man bör värdesätta hos andra och i sig själv.
Trots att jag tror på dig och litar på dig så kommer jag att vara orolig. Jag kommer att lägga mig i och tycka att det är jobbigt när du tar avstånd ifrån mig. Men jag vet att du kommer komma tillbaka efter alla dina utvecklingsfaser. Min älskade förstfödda dotter, din plats i mitt hjärta kommer alltid att vara speciell. Du får komma till mig om natten när du är rädd. Du får komma till mig när du behöver hjälp, du får komma till mig när du är glad, du får komma till mig när du varit dum, du får komma till mig när du är hungrig och du får komma till mig vad det än gäller. Min dörr står alltid öppen för dig och du ska veta att ingenting är viktigare än dig. Till och med när du inte kommer till mig och jag ser att du behöver någon, då kommer jag till dig istället.
Inte för ens man blir mamma så förstår man vad äkta kärlek innebär.
Så fint skrivet! Håret på armarna ställde sig rakt upp! Och så sant som du säger, man vet inte vad kärlek är förens man fått barn
så då menar ni att dom som inte kan/vill få barn aldrig får känna äkta kärlek? det tror jag inte, äkta kärlek kan man känna på andra sätt! men absolut att det är väldigt speciell kärlek man känner till sitt barn, en kärlek som inte går att beskriva.
Åh, så fint skrivit!
fick tårar i ögonen!
Tårar i ögonen, gåshud och babyfeber all over again… Vilken förälderjackpot Molly har fått alltså! Och tänk vad värdefull denhär bloggen är när Molly kan läsa allt sånhänt fint ni skrivit om henne när hon är äldre :’) Jag är riktigt galet lycklig för Mollys skull! <3
Vad fint skrivet! Du och Hugo verkar vara helt fantastiska foraldrar, och Molly ar sa otroooooooligt sot!! 🙂 Dock sa maste jag bara fa saga att det kanns lite orattvist att saga att man inte vet vad karlek ar forran man ar foralder. Det tror jag inte. Jag tror karleken till ett barn sakert ar otroligt speciell, men det finns annan akta karlek med. Sjalv vill jag inte ha barn. Jag alskar barn och mina brorsdottrar ar det finaste jag vet. Men egna barn ar helt enkelt inte for mig. Inte for min partner heller. Men vi vet anda vad akta karlek ar tycker jag. 🙂
Åh så fint skrivet! Fick gåshud och grät nästan.
Molly är lyckligt lottad som har fått så otroligt varmhjärtade och fina föräldrar, hon kommer säkerligen få ett tryggt och bra liv! 🙂
Paula du verkar vara en så bra människa gillar dina texter och din blogg skarpt!
Åh, gåshud över hela kroppen, så fint skrivet!
Otroligt vackert skrivet. Men för oss som inte kan få eller vill ha barn så tror jag inte att vi missar den äkta kärleken och det känns hemskt att du skriver så. Jag känner äkta kärlek till min blivande man som jag skulle kunna dö för och ett liv utan honom känns helt onödigt. Jag känner äkta kärlek till mina föräldrar och kan få en ångestattack för att om det går som den naturliga vägen kommer dom dö före mig.
Så jo, Paula, jag kan känna en så stark kärlek att jag knappt vet vart jag ska ta vägen, så stark att det fysiskt gör ont i mig. Utan ett barn. Som jag aldrig kommer få. Och det är jag glad över. Och om du aldrig upplevde den känslan innan molly får det stå för dig. Men dra inte alla över en kam.
Vilken bra mamma Molly har ! 🙂 🙂
Haha du fick mig att börja böla!
Jag håller faktiskt med paula lite även om jag inte har barn o länge varit osäker på om jag vill ha egna. Jag tror kärleken man känner till ngn man skapat, burit på i magen, som är halva en själv o som man lär allt i livet är superspeciell o starkare än ngn annan även om man kan älska en partner väldigt mkt. jag tror faktiskt att den typen av speciella kärlek inte går att få uppleva på ngt annat sätt än att få barn. Däremot känner nog inte alla föräldrar så tyvärr för sina barn, isåfall skulle det inte finnas barn som far illa…
Ibland tycker jag att det är lite respektlöst när personer med barn utrycker sig på det sättet du gör. Att inte ens för en man blir mamma vet man vad äkta kärlek är, eller andra utryck som att man inte vet meningen med livet förens man skaffat barn.
Jag är ofrivilligt barnlös. Jag vill inget hellre än att få ett barn men efter två år av försök och massa läkarbesök och inseminationen med mera så börjar jag acceptera att jag kanske kommer få leva mitt liv utan barn och det gör mig väldigt ledsen att jag då enligt vissa kommer leva mitt liv utan äkta kärlek eller ett meningslöst liv.
Jag hoppas och tror att jag och min man kan uppleva äkta kärlek med varandra trots sorgen över att inte få barn.
Jag förstår självklart att de är så du känner, att du upplever äkta kärlek till ditt barn. De hade jag säkert också gjort, men det finns annan kärlek än den till sitt barn som också kan vara äkta.
Älskar din blogg och tycker de är så roligt att följa dig Hugo och Molly. Ni har för övrigt världens finaste dotter!
Massa kramar!
Syns att Molly älskar dig 🙂 Så fin text.
Blev tårögd av detta jättefina inlägg!
Jag är verkligen inte blödig, men började gråta av att läsa det där, haha! Otroligt fint skrivet, Molly är lyckligt lottad med en så kärleksfull och klok mamma!
Jätte fint skrivet! 🙂
Molly har bästa mamman,så vackert skrivet gumman<3
Du är en så underbar mamma 🙂
Underbart!
Så otroligt fint skrivet! Hon är så lyckligt lottad som har dig 🙂 Stora kramar till er
Gillar dig och din blogg, du verkar smart och mogen men det där med att ”det e först när man får barn så förstår man vad äkta kärlek är. Du menar väl inte att vi som inte vill ha eller inte kan få barn aldrig kommer uppleva riktig kärlek? Korkat!
Det är såna saker ni mammor säger som förringar oss & det gör ärligt talat att jag tycker ni mammor är dumma i huvudet.
Paula har helt rätt när hon skriver att inte förrens man blir mamma så vet man vad äkta kärlek är. Sen kan ju ni intala er själva att det inte stämmer. Att ni jämför att älska er man med att älska sitt egna barn är ju bara sjukt. Ja du känner säkert kärlek till din man men eftersom att du inte har ett barn så förstår du inte att kärleken till sitt barn är tusen gånger starkare. Ni som inte har barn förstår helt enkelt inte. Kärleken till sina föräldrar, man eller syskon är långt ifrån lika stark som till sitt barn. Och du som skrev att du känner äkta kärlek till din man och kunde dö för honom, eller vad du nu skrev, vore kul att se om du känner likadant om 60 år. Troligtvis är han ute ur ditt liv för längesen medans sitt barn älskar man tills man dör. Oavsett vad barnet har gjort osv. Det är ovillkorlig kärlek till ens barn, och det är knappast ovillkorlig kärlek till ens man. Punkt.
För ett år sedan gick vi på profylax. Alla fick en skrivbok var där instruktören skrivit ” den som inte har barn vet inte vad kärlek är”.
Man kan känna äkta kärlek till sin partner. Men den kärleken man har till sitt barn är obeskrivlig. Om man har sin man o sitt barn framför sig o måste välja att en ska bort- då väjer man sitt barn. Man väjer sitt barn framförallt annat även sin partner man känt i 20 -30 – 40 år. Det är äkta kärlek.
Vackert skrivet! Tänk sej när Molly själv läser detta om ett par år ? Du är så bra!
Blev tårögd. Du är så underbar Paula. Dock så instämmer jag på många som tyckte sista meningen var onödig.
Och till ”hanna 00:07” Hur kan du vara så otroligt rå? Jag tror att alla förstår att den kärlek man känner för sitt barn är större och starkare än någonting annat. Men sättet du nästan attackerar barnlösa är helt otroligt. Varför känner du behovet att punktera ”nä nä du kommer ALDRIG förstå kärlek. nä nä om du ens tror att din kärlek till din partner är äkta, vänta och se 60 år”.
Nu fick du mig o böla kl.06.10 på morgonen! 😉 så himla fint o sant skrivet! Min son föddes i december och kärleken till honom går inte o beskriva i ord! Du har en grym blogg Paula och är en riktig inspirations källa! <3
Så fint skrivet. Spara texten och ge den till Molly när hon är äldre.
Hanna: Tolkar det som att du trollar en hel massa nu.
Äkta kärlek är inget universellt fenomen lika mkt som ett individuellt fenomen. Vad som är vad kan bara du själv veta för dig. Därför är det fel av föräldrar att tala om för alla att äkta kärlek är minsann till sina barn…. Så tycker inte jag å är tvåbarnsmorsa. För mig är äkta kärlek nåt annat. För dig kanske det är det du trollar om.
Otroligt respektlöst att påstå att någon som inte har barn kan känna vad äkta kärlek är.
AA: Ja jag trollar nog bara. Bara för att du inte känner äkta kärlek till dina barn, som du skrev precis, så gör faktiskt dom flesta föräldrar det. Konstigt va, att känna äkta kärlek för sina barn? Ja jag är nog största trollet. Kanske var jag för rå i min kommentar, men jag står fortfarande fast vid att kärleken till sina barn är större än allt annat. Men inte för dig tydligen, så förstår att du inte kan relatera. 🙂
Jag tror knappast att Paula ville ”strö salt” hos de som är ofrivilligt barnlösa och/eller de som är det helt frivilligt. Att tolka allt det ur en enda mening är ju helt absurt. Det är också som att tolka meningen ”jag älskar att träna, det finns ingen bättre känsla efter att man tränat” och alla som är handikappade reagerade som några här ovan. Alla sorts kärlek är olika, kärleken till sin parter, till sina föräldrar, sitt husdjur och JA kärleken till ett barn är en utav de djupaste och starkaste formena som finns. Och tyvärr det är beklagligt att de som inte kan/vill kommer inte heller någonsin veta vad denna sortens kärlek verkligen innebär.
Tårarna började rinna halvvägs genom texten. Så fint skriver. Jag själva genomgår just nu IVF behandling och har precis fått ett befruktat ägg tillbaka. Om 14 dagar är det dags för gravidtest och jag önskar att jag också får bli mamma snart. Molly är så fin och du verkar vara världens bästa mamma! Gå gärna in på min blogg och följ min resa.
Satt på tåget och läste detta, va tvungen att sluta för annars hade ja börjat tjuta som ett litet barn. Läste klart det när jag kom hem haha. Oerhört vackert skrivet!
Ligger och gråter av den fina texten. Bredvid mig ligger min nyfödda bebis och pojkvän. Känner exakt det du beskriver i din text. Kärleken till sitt barn är enorm!!
Hanna: Nu är jag än mer säker på ditt trolleri. Känner lika mkt äkta kärlek för dem som för alla andra jag känner äkta kärlek för. Tack.
De som har behov av att tala om för andra vad saker och ting kring känslor är tenderar att kanske inte ha så bra koll på sina egna. Att sedan förolämpa var tredje infertilt par i Sverige samt de som väljer att inte skaffa barn genom att hävda att dessa inte vet vad äkta kärlek är är enbart obildat, oförskämt och dumkorkat. Du vet enbart vad äkta kärlek är för dig. Resten av världens kärlekskänslor har du noll koll på. Trolla vidare.
Vem ger dig ens rätten att skriva sådär? Tänk på dom som inte kan få barn och nu sitter du och säger att dom aldrig kommer förstå vad äkta kärlek innebär?
Otroligt okänsligt.
AA: lärt dig ett nytt ord eller? Du säger att jag trollar för att jag känner äkta kärlek för mitt barn, och för att jag hoppas att varje förälder också känner det. Jag förolämpar absolut inte ofrivilliga barnlösa människor, dom förstår ju att sitt barn älskar man över allt annat. Dom vill ju förtusan ha barn och om de fick det så skulle dom älska barnet mest. Du däremot, har 2 barn som DU SJÄLV skrev att du inte känner äkta kärlek för, Fyfan för dig och stackars dina barn. Mitt barn kommer alltid veta att jag älskar hen mer än nått annat och skulle välja hen före allt och alla. Men ja, jag är ett sånt troll, verkligen!
Jag citerar dig AA: Därför är det fel av föräldrar att tala om för alla att äkta kärlek är minsann till sina barn…. Så tycker inte jag å är tvåbarnsmorsa. För mig är äkta kärlek nåt annat.
För dig, AA, är äkta kärlek nått annat. Så, nu kan du sluta skriva till mig, tack.
Hanna: Starta med att förstå att DU inte äger rättigheten till att tala om för andra vad äkthet, kärlek eller känslor är. Sen kanske du är värd att ta på allvar. Det står inte ”Att älska sina barn” under definitonen av äkta kärlek när jag slår upp det i NE. Det finns faktiskt inte ens en definition. Vad äkta kärlek är är indiviuellt. För dig verkar det vara för dina barn. Jag hyser dock äkta kärlekskänslor för mångt mkt fler än enbart mina barn. Någon annan kanske definierar äkta kärlek som nåt annat.
Att påstå att barnfria aldrig upplever äkta kärlek utifrån din egna idé om vad äkta kärlek är kan inte vara annat än trolleri. Du måste ju skämta för så korkad kan inte en människa vara.
Å nej. Alla vill inte ha barn. Grov felbedömning.
WTF…….. jag kanske inte kan få barn, men inte fan sitter jag och tänker att Paula vill vara spydig mot det ofrivilligt barnlösa människor! Jag kan tänka mig att den kärleken är enorm, jag älskar min partner som jag har nu så otroligt mycket!! Har aldrig älskat någon på det sättet förut och jag har haft andra partners innan honom! Jag kan ibland gråta av lycka för att jag älskar honom så mycket!! MEN jag kan tänka mig hur mycket man skulle älska sitt barn, det skulle nog aldrig kunna beskrivas ordentligt! Så Sluta tjuta om nå jävla skit om att man blir förolämpad pga. hennes mening! Hon utgår från sig och sin känsla precis som vilken annan människa som helst! Det vad hon känner och tror på!! PS. Denna text var jätte vacker, blev tårögd! 🙂
Tycker att alla de som är olyckliga i sin barnlöshet kan adoptera en unge eller två. Finns så många barn där ute som inte har någon som älskar dem eller tar hand om dem… Ens barn behöver inte vara av sitt eget kött och blod, tror jag. Jag vet inte om jag kan få barn eller inte då jag aldrig försökt, men känner att adoption vore något för mig i vilket fall som helst. Tycker fler borde bli mer öppna till adoption, inte bara ha det som sista utväg när man inte kan tillverka egna bullar i sin ugn.
Oh gud! Paula du fick min mascara att kladda på mitt ansikte, lär nog vara det finaste jag läst. Du är en sån fin människa och tvekar inte på hur fint du kommer uppfostra din dotter. Du ska veta att du är en sjukt vacker kvinna, en strålade mamma och en perfekt förebild!
Paula man blir så glad av att läsa din blogg. Du är så underbart härlig och jordnära. Jag blir även så baby-sjuk av att läsa om era glädjefyllda dagar tillsammans med fantastiska Molly. Ville önska dig en glad påsk och en god fortsättning på våren!
Varma kramar från Finland!