Header Image

Paula Uribe, Kontakt: [email protected]

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

Dagens tankar om framtiden

Publicerad,

Det känns skönt att jag hann påbörja en utbildning mellan barnen. Skolan blev någonting som bara blev mitt. Inte vårt, jag delade inte det med familjen utan det var bara mitt projekt. Jag tror att det är viktigt med en sysselsättning som man får ha ifred. Jag och Hugo arbetar mycket tillsammans, spenderar vårt liv med varandra och med våra barn men när jag åkte till skolan kunde jag för en liten stund bara vara Paula. Dricka kaffe, lära känna nya människor, lära mig, känna mig som en del av någonting men framförallt så gjorde jag någonting för mig själv. För min framtid.

 Det är mycket jag skulle kunna tänka mig att arbeta som. Det är barnmorska som jag vill bli. Jag vill arbeta med många element inom yrket. Förlossningen är en dröm för mig. Att få vara en del av en kvinnas förlossning och hjälpa henne att förlösa det dyrbaraste hon har. Sitt barn. Jag skulle också vilja arbeta inom mödravården. Att få följa den gravida genom hennes graviditet. Att bli specialist inom ultraljud är också lockande. Att få arbeta på en mottagning för ultraljud.

 BVC, det är också en dröm. Att istället för att arbeta mot kvinnan vända mig mot kvinnan och barnet. Det är en annan inriktning och jag önskar att det fanns en vidareutbildning som inkluderade allt som jag är intresserad av. Jag och Hugos mamma pratade om yrket. Hon har varit sjuksköterska i flera år och Fia tyckte att jag skulle passa att arbeta med ungdomar. Att jag ändå har egenskaper som gör att man får förtroende för mig. Ungdomar är en känslig grupp och jag tycker att jag är relativt bra på att närma mig mina egna tonårssyskon men också andra. Det är en fallenhet som jag alltid har haft, att jag kan prata och faktiskt bli intresserad av många olika grupper människor. Det kanske är en ungdomsmottagning jag hamnar på till slut, den som lever får se helt enkelt! =)

 Har du mål och visioner om din framtid? Vart vill du hamna?

20140826-111138

35 Kommentarer

  1. Jag har pluggat till barnmorska i Tyskland och är färdigutbildat om 3 månader. Jag skal börja jobba på förlossningen direkt efter utbildningen. Jag gillar utmaningarna som man har där och att alla dagar är olika. Sen är det ju fantastisk att få vara del av en sån speciell dag, som det är för föräldrarna. Utmaningen är att det inte blir rutin för en själv och att man ger dom blivande föräldrarna den stöd som dom önskar sig – oavsett hur dom gärna vill ha det. Jag älskar mitt jobb och ser så mycket fram emot att stå med legitimationen i handen.

  2. Just nu studerar jag till ekonomiassistent på en vuxenutbildning och mitt mål är att kunna arbeta inom området vid min examen till sommaren. 🙂

  3. Kul med svar! Innan jag svarar själv måste jag säga att du strålar på den bilden (som så ofta). Du utstrålar äkta glädje och värme. Jag blirglad av dig helt enkelt! 🙂 Det var även kul att lyssna på podden. Ibland känner man ”nej euw så kan den personen inte låta”, men du lät bara glad och snäll 🙂

    Utbildningsmässigt är jag i mål som språklärare. När jag blivit duktigskulle jag bvilja jobba på gymnasiet och efter några år skulle jag gärna forska (när barnen blivit stora och om ekonomin tillåter). Jag vill gärna föreläsa också. Intresserad av spanska, undervisning och självkänsla.

    min största dröm i livet är familjeliv och vi väntar vårt första barn till våren vilket känns helt underbart! Det är viktigare än allt.

    som lärare jobbar man 45h/vecka så med småbarn vill jag inte jobba heltid. Jag vill orka vara mamma 🙂

  4. ”Vubbar” mig nu till intensivvårdssjuksköterska. Är klar till sommaren nästa år. Stod länge och valde mellan narkos kontra IVA-vubb, men valde till sist IVA, mest för att jag vill arbeta med kritiskt sjuka patienter. Är jättenöjd med mitt val, alltid gillat att få arbeta intensivt och ”mot klockan”, uppskattar det höga tempot och komplexiteten och alla högst potenta läkemedel. För att inte tala om att få möta närstående i kris, stödja och trösta.

    Målet med min vubb? Bli riktigt duktig och kompeten och lära mig massor! Älskar att jag får fördjupa mig i anatomi och fysiologi på ett sätt som inte grundutbildning till sjuksköterska ger möjlighet till. Sen om ett par år vill jag nog jobba med katastrofberedskap eller läsa narkos-vubben…vi får se!

  5. Kul att se andra har mål haha själv vet jag inte alls vad jag vill göra eller bli. 🙂 kram

  6. Min dröm är som din att bli sjuksköterska 🙂 jag är inne på sista veckorna av termin 5, så jag når snart min dröm. När jag började utbildningen var jag helt inställd på att utbilda mig vidare och arbeta med barn, då som barnsjuksköterska (ej barnmorska) men efter min t4 praktik på onkologen ändades helt min vilja om vidareutbildning, jag vill idag hellre utbilda mig till onkologsjukskötersk, då jag vart helt fast. Är en riktigt tung del att jobba men men Allt man får tillbaka av patienterna gör jobbet så härligt ändå. Är ett spännande yrkesval vi valt med hur mycket inriktningar som helst 🙂

  7. Mitt mål är att jobba med integration rent praktiskt. Hjälpa migranter ringa och fylla i papper och stötta. Kanske jobba med inslussning till arbetslivet via arbetsförmedlingen. För att nå dit ska jag läsa socialpsykologiska programmet, hoppas på att jag kommer in i höst.

    Detta kommer bli utmaning då jag har funktionsnedsatt dotter och är ensamstående. Men finns viljan så finns lösningen med. Skulle det inte gå i höst att hon inte fixar fritids (9 år) så får jag skjuta upp det ett år bara.

    Målet ändras inte men vägen dit. Vem vet hur hon utvecklats om ett år?

  8. Jag läser termin 4 på socionomprogrammet och min dröm är att arbeta med barn & ungdomar. Gärna barnavårdsärenden och utreda hur barn har det i sina familjer. Eller arbeta med familjehem och ha en stöttande roll som kontaktperson till barn.

    Ska ut på praktik nu termin 5 på ett behandlingshem för barn och ungdomar, vem vet kanske fastnar helt och väljer att arbeta inom det området istället. Det är det som är så härligt med min utbildning att valmöjligheterna är så enorma! 🙂

  9. Pluggar till undersköterska och är färdig i maj.. Min dröm och mitt mål är att jobba palliativt. Alltså vård i livets slut. En väldigt speciell vård, men som jag brinner för. Jag kommer även att studera teckenspråk, vför att kunna nyttja det i mitt yrke.

  10. Hej Paula, jag tänkte passa på att berömma dig och alla andra föräldrar som klarar av barn och utbildning samtidigt. Vilken självdisciplin och vilken karaktär som det måste kräva.

    Jag håller just nu på att utbilda mig till psykolog. Det har länge varit en dröm för mig att arbeta med barn och unga, just nu lutar det åt att i slutändan bli barnpsykolog. Jag har faktiskt inte speciellt bråttom med att nå dit, jag tänker att det kan vara bra att få erfarenhet inom andra områden också. Det är så spännande med livet, man vet aldrig riktigt vart man hamnar och vad som man kommer att trivas med.

    Fortsätt att kämpa, vara motiverad och drömma 🙂

    Mvh
    J

  11. Mitt mål liknar ditt väldigt mycket! Jag börjar äntligen plugga till sjuksköterska nu i januari och som jag har längtat och drömt! Jag och min man fick vår dotter när vi var 17 år, vi har verkligen haft det jättetufft med så mycket motgångar som går att ha men det har också gjort att vi är dom största kämpar som finns. Nu är vi 22 år och mannen är färdigutbildad undersköterska och vi har hus på landet, Volvo, vovve och såklart vår fantastiska lilla stora tjej!
    Nu är det äntlugen min tur – Barnmorska here I come!
    Tack för en underbar blogg paula! Du verkar vara en supertjej!

  12. Vad du än blir så vill jag dels säga lycka till, och även… Jag önskar SÅ att jag fick ta del av det! Låter lite märkligt men jag hoppas att du är barnmorska på förlossningen när det är dags för mig att skaffa barn, och att jag då får dig som barnmorska! Alternativt åtminstonde på MVC, hahah. Jag har aldrig träffat dig Paula men jag har följt din blogg sedan dag 1 och alltid haft en ”soft-spot” för dig hahaha! Dels så känner jag igen mig själv väldigt mycket i dig och dels så har jag fått en fantastisk uppfattning om dig – Du känns så otroligt varm, genuint snäll, klok, smart och mycket att ge både som Paula, mamma, vän, sambo, syster etc… Som människa. Självklart är ingen perfekt, men jag vill verkligen höja din vetskap om att du är en fantastisk inspiration! Lycka till med allt <3

  13. Jag arbetar som sjuksköterska på en av landets största neonatalavdelningar, mer specifikt på intensivvårdssidan. Mitt mål nu är att få ännu mer erfarenhet, fortsätta utvecklas och gärna vidareutbilda mig om några år – antingen IVA eller barnssk. Kan verkligen rekommendera arbetet på neo! Ville bli barnmorska under utbildningen men nu skulle jag aldrig välja bort mitt jobb. Det är fantastiskt att få hjälpa nyfödda, både för tidigt födda och fullgångna som behöver hjälp på olika sätt. Samtidigt arbetar vi väldigt nära familjen och försöker involvera föräldrarna så mycket som är möjligt.
    Ha det gott!!

  14. Mitt mål just nu är att kämpa på de sista 30 dagarna på min utbildning! Om exakt 1 månad står jag i kyrkan och tar examen som förskollärare! 🙂 Börjar jobba den 1 februari, sen är mitt ”mål” eller mer önsketänk att vid nyårsskiften försöka starta familj med min underbara sambo.. och så småningom skaffa hus 🙂
    Det vanliga säg.. 😉

  15. om exakt en månad når jag den drömmen jag strävat efter så länge nu, då tar jag examen som förskollärare och börjar sedan jobba som det direkt! Det var först när jag var gravid med vårt första barn som jag verkligen insåg att det var det jag ville bli och det känns så himla bra att jag orkat ta mig igenom det med en liten tjej hemma! nu väntar vi vårt andra barn och det mesta börjar falla på plats efter 10 kämpiga år 🙂

  16. Du är så fin Paula! Jag vill bli jurist, men vi får se om jag kommer in. Tar studenten i juni, längtar så otroligt mycket!! 😀

  17. Du kommer bli en fantastisk sjuksköterska/barnmorska!
    Stort Grattis till en ytterligare bedårande dotter!
    Stor kram från en annan mammaledig (4månaders dotter) sjuksköterska, men tanke om blivande BVC-sköterska…

  18. Du beskriver PRECIS det jag är sjukt intresserad av! Ska precis börja studera till sjunsköterska nu i januari & sedan vidare till barnmorska! Ska bli sååå kul & jag är sååå laddad. Det är extra kul att ha fått följa dig i din graviditet med Leonore, tankar, mående, förlossning & nu er tid tillsammans. Gillar verkligen dig & din blogg. Tack för det❤️❤️

  19. Jag har kommit en bit på vägen till en dröm jag har just nu. Jag har om en vecka pluggat upp 3 kurser jag inte hade, varav en va en mardröm. Nk1a2, ma 2 och nk 2. De 2 första är avklarade. Dessa 3 kurser behövdes för att jag sedan ska kunna söka in på högskola och sjuksköterskeutbildningen. Väntat mitt fjärde barn och blir mammaledig nästa år. Så 2017 kommer jag söka skola. Jag har tagit ett steg i taget och snart är första steget klart med dessa kurser . Nästa är högskolan 🙂 en dröm och rädsla på en och samma gång. Klarar jag detta.. mitt slutmål just nu är att få arbeta på neonatal eller som ambulanssjuksköterska i helikopter. Men jag tror att slutmålet kan ändras på vägen när man får pröva på så mycket olika saker och va med om nya erfarenheter i högskolan som man säkert fastnar för.

  20. Jo arbetet är ett andningshål. Jag avslutade en 5 årig universitetsutbildning innan familjen utvidgades. Nu ska jag föda mitt tredje barn vilken dag som helst. Jag har jobbat mellan mina föräldraledigheter och graviditeter och det har varit guld värt att få jobba med det man verkligen vill. På sikt ska jag specialistutbilda mig men det tar jag då barnen är lite större och jag kan ha mer fokus på mig själv 🙂

  21. Min dröm just nu är att klara av min kockutbildning jag går just nu, att jag ska klara av alla svåra moment utom köksdelen 🙂
    Och att sen få jobba med det jag älskar, att laga mat! 🙂

  22. Hej Paula!
    Min första tanke på detta inlägg är hur du ställer dig till abort? Jag vet inte riktigt hur det är men jag antar att ditt framtida yrke åtminstone snuddar det området. Jag är bara intresserad av din åsikt och det skulle vara kul att se hur du resonerar kring det!

    Tack för en grym blogg och grattis till er fina familj!

  23. Jag har nog alltid innerst inne haft en dröm att bli barnmorska. Men på grund av att jag tycker om barn så mycket så valde jag att istället studera till förskollärare. Har nu ett år kvar innan jag tar examen. Dock har jag börjat fundera ännu mer på barnmorske yrket eller att arbeta på neonatal avdelning. Mycket på grund av att min son föddes för tidigt förra året och vi fick ligga inne på neo ett tag. Då fick jag en inblick i den världen och det kändes verkligen som någonting jag skulle älska att göra. Så just nu är planen att plugga klart till förskollärare, för att inte lämna det ogjort liksom. Men att så småningom även försöka bli barnmorska. Jag är av åsikten att man kan allt man vill, så jag tänker verkligen försöka göra det jag brinner för och känner mest för i hjärtat. Så vi får se hur allt blir tillslut 🙂

  24. Hej!
    Min dröm är också att bli barnmorska. Jag studerar också på ersta men är mammaledig för tillfälligt. Börjar termin tre nu i januari igen, vi skulle ha gått i samma klass om du nu inte hade fått lilla Leonore 🙂 Ser verkligen fram emot att börja plugga igen!
    Kram

  25. Stor inspiration! Det bara lyser om dig!

  26. Inspiration, det bara lyser om dig!

  27. Bebis beräknad att födas i januari. Jag fått erbjudande om jobb. Från januari. Täcka ja? Läs på bloggen och kommentera gärna! Hur ska jag göra?!

    Är mitt tredje barn (inom.tre är dessutom!) och jag har därmed varit hemma i nästan tre hela år, i april… Men, det är även mitt drömyrke det handlar om. Skit vad svårt. Men.. Det är ju verkligen det jag vill jobba med.

  28. Du vet att många kvinnor som väntar/föder/har barn även har en parter va? Du pratar som om det vore 1950 och det var kvinnornas barn. Eller är du endast intresserad av att jobba med mammorna? På BVC kan det till och med vara så att det är endast pappa och barn man träffar. En del pappor delar på ansvaret…

  29. Drömmen är att få jobba som Modeinköpare, pluggar Textile Management på textilhögskolan i borås.

  30. Du kommer passa så otroligt bra som barnmorska (eller nått annat inom vården). Jag pluggar just nu till sjuksköterska, börjar sista terminen i januari, och mitt mål är också barnmorska. Verkar vara ett sååå fantastiskt roligt yrke. Jobbar på förlossningen som undersköterska (på BB-stockholm där du födde:) )nu under utbildningen för att få komma in i förlossningssalen och se hur allting går till och måste säga att det är så otroligt lärorikt och det har verkligen gjort att jag har insett att det är dit jag vill. Men även som du säger så lockar även mödravården och ungdomsmottagning också. Finns så mycket olika delar man kan jobba med vilket känns spännande.

    Min dröm är att vidareutbilda mig först till barnmorska och sen barnsjuksköterska för att verkligen få en så bred utbildning som möjligt. Kul att du har drömmar och visioner. Det är inspirerande och man blir mer peppad själv att verkligen kämpa sig igenom slutspurten nu för att komma närmare sina mål 🙂

  31. Jag börjar läsa till barnmorska i januari. Äntligen. Vi är några som får läsa med bibehållen lön så det är en fantastisk möjlighet att landstinget äntligen satsar på oss sjuksköterskor.

    /S

  32. Åh barnmorska är helt klart det bäst yrket! Valde mellan de och ambulansssk från början, men hospiterade en dag på förlossningen och va frälst! Varit klar i ett halvår. Pluggade så snabbt som det går, eller jobbade ett år efter gymnastiet, sen 1,5 år emellan utbildningarna. (Tips, läs extrapoäng om du vill kunna läsa så snabbt som möjligt. När jag sökte krävdes hade jag 15 extra och kom in som reserv. De går annars på arbetslivserfarenhet)

    Att få vara med på ett pars förlossning är det största man kan uppleva i yrkesväg enl mig! Så stort, fint och speciellt. Min plan va barn emellan sskutb och specialist utb, men de gick inte som vi tänkt oss. Pga hård träning stördes min hormonproduktion och kroppen prioriterade bort ägglossningar. Så en IVF och en specialistutb senare kommer bebisen vilken dag som helst, är i 40+2.
    Mina två stora drömmar är snart verkliga!

  33. du är så otroligt vacker paula!!

  34. Heja heja!! du kommer bli en superduper barnmorska!

  35. Jag håller på och pluggar ssk jag med, målet är att bli operationssjuksköterska. All teknik, renligheten, att alltid ligga två steg före kirurgen. Amazing!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *