Header Image

Paula Uribe, Kontakt: [email protected]

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

Lucka 3

Publicerad,

I samarbete med BuyersclubLucka #3

 

Julkalenderns tredje lucka är tillsammans med Buyersclub!

Buyersclub är en ny tjänst som låter dig shoppa till inköpspriser. Precis som när Netflix eller Spotify kom så var de ”för bra för att vara sant” och det samma går att säga om Buyersclub – här finns något för alla.

Tjänsten är Europas billigaste webbshop och erbjuder över 50 000 produkter med upp till 80% rabatt. Medlemskap är gratis men vill man handla till inköpspriser så tar dom ut 49kr/månaden, den summan sparar man enkelt in bara på första köpet. En perfekt tjänst nu inför julhandeln då det brukar göra ganska ont i plånboken. Jag passade på att mysa ner mig i sängen och kika runt på julklappar till våra nära och kära igår kväll. Hugo kommer bli lyrisk över vilka bra deals jag gjort här. 

Tävlingen:
Vill du vinna ett presentkort värde 2000 SEK att handla för på Buyersclub? För att tävla ska du registrera er gratis här och motivera i mitt kommentarsfält varför just du ska vinna. Lycka till!

p.s Är ni nyfikna på Buyersclub så kan ni enkelt bli medlem gratis via min länk här och genom den länken får ni dessutom fri frakt på era beställningar!

IMG_9055

Gårdagens vinnare:
Vinnaren av en Optigrill från OBH Nordica är:
Fia med motiveringen: Om grillen vore min skulle jag bjuda hem min syster med sambo på grillad kyckling, sparris och halumi med det samma. Detta för att fira att deras toalett åter är i funktion igen efter ett bajshaveri i veckan.

Fy tusan vad jag började skratta av din motivering. Grattis! Du kommer få ett mail och din vinst inom kort!

48 Kommentarer

  1. Herregud, med de pengarna hade jag kunnat köpa julklappar till min familj! Som det ser ut nu blir det inga julklappar till någon… Jag har haft praktik och inte kunnat jobba på några månader för att det varit så mycket plugg. Hade varit underbart att få köpa något till mina föräldrar och pojkvän iallafall. Min pojkvän bor i Norge och kommer ner till julen och det hade varit jobbigt att inte kunna ge honom något när han redan sagt att han köpt julklappar till mig:(

  2. Åh. Det hade varit guld för en nybliven civilingenjörsstudent som mig som inte riktigt vant mig vid CSN:s budget. Vill dock skämma bort mina nära och kära nu till jul men inte så lätt när det inte riktigt går runt ekonomiskt. Hade gjort min jul så mycket härligare om jag kunnat ge bort lite fina klappar trots studentkassan 😀
    (Redan registrerad, Så kunde inte omregistrera mig. Dock aldrig använt det än)

  3. Hade varit roligt och behövligt att få lyxa till det, de varken ser ofta eller är möjligt som student 🙂

  4. Om jag vann denna lucka så skulle jag köpa julklappar till min älskade familj! Med studentekonomi har det än sålänge bara blivit egna små hemmagjorda hantverk (vilket är en av mina absolut sämsta egenskaper!!). Uppskattat av min familj såklart men finns det något bättre än att skämma bort sina nära och kära?

  5. Jag skulle jätte gärna vilja vinna detta, för är studerande och har inte råd o köpa något speciellt nu när det är jul, presenter till mina nära o kära och lite till mig själv saker 🙂 skulle vara jättee roligt o vinna nån gång något! Tack

  6. Åh jag skulle så behöva detta presentkort då jag är ensamstående med min dotter och det nu under julen med alla dess klappar som önskas o ska köpas ekar tomt i plånboken, vore så kul att få köpa henne den dära microfonen med stativ så hon kan sjunga högt o falsk för mig varje kväll när man försöker se ngt på tvn!

  7. Min kära bror har haft ett tufft år, vi har fällt en och annan tår. Han förtjänar allt och lite till men han gillar inte sill … helt orelevant och jag är sämst på att rimma! Men hade jag vunnit så hade jag skämt bort min lillebror, det hade värmt mitt hjärta!

  8. Jag vill vinna för att kunna unna mig lite och fira efter senaste årets jobb/plugg som gjorde att jag var nära att bli utbränd. Vill nu fira att jag mår mycket bättre och fått jobb efter avslutad utbildning:)

  9. Jag vill vinna för att kunna unna mig lite efter senaste årets jobb/plugg som gjorde att jag var nära att bli utbränd. Vill nu fira att jag mår mycket bättre och fått jobb efter avslutad utbildning:)

  10. Det där presentkortet hade verkligen behövts nu när det kommit en liten bebbe in i familjen och ekonomin är mer begränsad. Jag hade skämt bort min sambo med en fin julklapp för att han har stöttat mig så fruktansvärt mycket under de första månaderna med bebis och allt vad som hör till. (ja du lär veta vad jag pratar om?)

  11. Jag skulle gärna vilja vinna detta så jag kan köpa lite extra julklappar till en familjemedlem och dess barn, då dom har det oerhört tufft ekonomiskt och inte kommer kunna köpa några egna julklappar till barnen

  12. Om detta presenkort vore mitt,
    skulle jag unna hela familjen något nytt!
    Tofflor åt sambon, badrock åt sonen och inredning till mig, eller kanske någon annan grej!

  13. Då jag haft ett helvetesår med skulder över 80tusen som min pappa satt mig i så har jag äntligen lyckats betala bort allting nu men har inte kunnat unna mig alls då varenda öre av min lön gått till hyra + skulderna jag inte valt själv. Är trots allt bara 20 år så det hade varit guldvärt att äntligen få skämma bort mig själv litegrann också! 🙂

  14. Jag och sambon köpte hus i maj i år. Då jobbade jag på förskola och han spelar hockey och jobbar extra på lager. Vi har renoverat och fixat så mycket vi hunnit sen vi flyttade in. Men sen vips så blev båda studenter. Vi har givetvis pengar så det räcker och blir över, men man måste alltid tänka på vad man köper nu. Det är inte jag van vid. Jag vill ha allt! Jag vill att det ska vara perfekt i mitt hus! Jag är heelt inredningstokig. Så jag skulle verkligen vilja vinna detta presentkortet så jag kan få unna mig själv någonting. Allt har gått till huset så jag minns inte när jag köpte något till bara mig själv senast.

    Kram kram från Nybro, Småland

  15. Alexandra Nilsson

    Som mammaledig till två barn hade det varit så himla skönt att slippa tänka på alla utgifter som komma skall och bara unna sig några extra fina julklappar till dom vi älskar mest ! En julklapp till oss att kunna unna dom lite extra nu under julen !

  16. Registrerat mig via länken nu, ska också krypa ner och börja leta julklappar direkt! Jag är en riktig Hugo när det kommer till billiga priser och älskar det. Jag önskar att vinna då jag har en stor familj med fyra yngre syskon, föräldrar och en sambo som förtjänar det bästa men jag har inte råd som student. Jag önskar att få skämma bort dom med fina julklappar som dom alltid skämmer bort mig!

    Ps, har följt dig och Hugo sen ni träffades, ni inspirerar mig och får mig att skratta! Kram

    Agnes

  17. min nyblivna kille går igenom en löneutmätning och jag skulle hemskt gärna vilja skämma bort han då hans ekonomi inte tillåter de, varken nu eller ett tag framöver. Jag är student så jag har tyvärr inte den möjligheten i dagsläget..

  18. Aaah hade blivit överlycklig för denna vinst.
    Va sjukskriven min hela första graviditet, sen föräldraledig och precis när
    Jag skulle börja jobba igen blev jah gravid med nummer 2 ( undebart) men blev sjukskriven från första veckan. Bäbis komme i februari och då blir de föräldraledighet igen, jag är så tacksam för mina fina barn å är lyckan själv, men en liten extra hjälp inför julen vore så underbart, då inkomsten inte varit på min sida närmsta två åren Tack å kram!

  19. Wow! Jag kommer bli beroende , som student med endast bidraget så blir de inte många klicka! Vilken lycka att kunna köpa riktigt julklappar till hela syskonskaran trotts otjock plånbok ?

  20. Är redan medel och hade handlat massa till min fina minsting av syskonskaran så de andra blir nöjda för de säger alltid att lillasyster inte får något i affären (hon är 4 månader så Trp inte hon vill ha drickyoghurt, apelsiner eller lastbilar) så ett paket till henne som se stora kan ge henne

  21. Har nu registrerat mig på sidan och det är verkligen jätte fina grejer där.

    Det här skulle vara en sån underbar grej att vinna då vi lever på enbart EN föräldrapenning just nu och är 2 vuxna och 4 barn. Vi kommer knappt kunna köpa några julklappar alls i år, så om jag vinner det här kommer vi kunna köpa fina grejer till familj och barn. Vilket skulle betyda extremt mycket för oss. Jag brukar aldrig delta i tävlingar då jag hellre tycker att folk som verkligen behöver det går före. Men i dehär läget så skulle det betyda allt för oss, då vi sökt bidrag från olika ställen men fått avslag..

    Ps, jag älskar din och Hugos blogg och kommer följa er så länge ni finns kvar på sociala medier. Ni ger oss sån glädje varje dag i era vloggar, poddar och alla era inlägg ❤ så fina människor.

  22. Åh vilken perfekt chans för en student som mig! Att överleva december-månad med alla julklappsköp känns näst intill omöjligt när ens inkomst består av CSN. Vore perfekt med detta presentkort från Buyersclub som skulle dämpa julklappsångesten rejält… att handla julklappar till mina nära och kära är något jag alltid värnat om eftersom jag älskar att skämma bort min familj/pojkvän! Det förtjänar dom efter all hjälp och stöttning jag får från dom. Det skulle betyda så oerhört mycket för mig att äntligen kunna ”bjuda tillbaka”, en möjlighet man sällan känner att man har råd med som student.

  23. Registrerad! Min motivering är rak och enkel! Jag skulle verkligen behöva en ny vinterjacka då den jag köpte för två år sen har hål och målarfärgs-fläckar lite varstans som inte går bort. Vad vore inte bättre då än 2000kr på buyersclub, då kanske jag faktiskt kan investera i en BRA vinterjacka i år!

    Hoppas ni har haft en trevlig helg! Kram

  24. Hade jag vunnitbhde jag köpt det uppfällbara badkaret till mina söner. De älskar att bada men vi har ett superlitet badrum om bara dusch. Hade gärna köpt detta då att sonen på 2,5 sluppit försöka bada k en badbalja eller ”simma” (tänk Anja Pärssons sälen) på golvet när det är blött. Det är en av mina önskningar- ett badkar till dem.

  25. Åh, om jag skulle vinna skulle jag köpa någpt fint till min pojkvän vår första jul tillsammans. Som (förskollärar)student har man inte så mycket pengar och i december försvinner pengarna fortare än någonsin ?

  26. Kom i slutet av sommaren in på min drömutbildning här uppe i Stockholm och jag hade inte klarat det utan mina föräldrar. Nu till jul känns det som ett perfekt tillfälle att få ge dem något extra fint och få visa min uppskattning för allt de har gjort för mig. Hade även passat på att unna mig själv något litet också för allt slit i skolan, blir lätt att man glömmer bort det när man är inne i sin lilla plugg-bubbla! 🙂

    Kram

  27. Tacksamheten för att vinna detta för att skämma bort mina nära och kära! Mannen som inte förväntar sig något och 1 månads bebis som inte förstår något men som samtidigt kommer uppskattas av dem båda 🙂

  28. Vi har i år flyttat till vårt egen byggda hus och min tidigare önskan har varit att kunna ha en fin köksmaskin ståendes på köksbänken. Utrymme har aldrig funnits tidigare vilket vi har gott om nu så skulle jag ha turen att vinna skulle jag unna mig en köksmaskin! 🙂

  29. WOW, vilken drömvinst! Tacksamheten skulle vara större än ord kan beskriva om jag hade turen med mig att vinna, det här bidraget skulle nämligen betyda så otroligt mycket. Tänkt att faktiskt kunna shoppa loss, och slippa oroa sig över ekonomin och hur vardagen ska gå ihop, och samtidigt förhoppningvis få alla inom familjen nöjda och glada med fina klappar för både liten och stor. Det hade helt klart varit en dröm och något som skulle betyda otroligt mycket. För som ensamstående förälder är det tufft och just nu efter allt strul med mitt förra jobb och facket som blandats in så känns hela julen oviss. Kommer jag få någon slutlön i huvudtaget? Vad hände med min sjuklön som chefen inte betalat ut på ett halvår? Blir det någon kompensation för alla hårda, kränkade och elaka kommentarer jag har fått utstå under de månader jag arbetat? Just nu vet jag ingenting, och det känns riktigt jobbigt. 🙁 Hoppas verkligen den här processen går fort och att min familj får fira en bra, mysig och härlig jul tillsammans utan oro och en klump i magen.

    Kram Sanna

  30. Så blivit medlem nu?

    Min motivering:
    Ensamstående 2 barns mamma till två flickor, min man lämnade mig med alla hans skulder och lever idag med skuldsanering, mina barn har aldrig fått något nytt någonsin, utan köper allt second hand, för mig vore detta en dröm att vinna så otroligt mycket pengar att köpa kläder till mina Flickor som är 3 & 1 år gamla. Jag har aldrig i mitt liv vunnit något så hoppas på extra tur för mina flickors skull. Tack för jag fick vara och tävla.

  31. Shopping istället för loppis?
    Ja.. definitivt.. det är som att välja ärtsoppa om någon skulle erbjuda tacos.. vem gör det? Shopping ger dig viiingar.. nej, inte direkt, men du blir definitivt fly i en ny outfit.

  32. Vi flyttade in en nyproduktion för några månader sen. Men huset läcker.. det är som att varje god morder jord går på toa så skedde det i vård förråd. Så alla mina vinterkläder möglade lagom tills att jag skulle få fram dom. Så jag hade blivit glad om jag vann så man inte blev helt rutinerad!

  33. Sanna Andersson

    Jag har precis börjat träna igen efter ett alldeles för långt uppehåll och har dammat av diverse träningskläder och tillbehör. Motivationen ligger ännu inte på topp och jag känner att nya snygga träningskläder skulle ta mig en bit på vägen. Det finns nog inget som gör mig mer motiverad till att ta mig på gymmet som när jag har en helt ny träningsoutfit att svettas i. Jag håller tummar och tår för att få vinna en liten egoboost i form av träningskläder!

    Kram!

  34. Jag hade verkligen velat vinna denna tävling för att skämma bort min familj i jul. Vi har haft ett jobbigt halvår och som student är det svårt att skämma bort dem så som de förtjänar men med detta priset hade jag kunnat fixat ihop något roligt till alla! Kram

  35. Om jag skulle vinna så skulle jag köpa julklappar för pengarna, detta år har jag det inte så bra ställt ekonomiskt och att inte kunna köpa fina julklappar till mina underbara syskonbarn tar död på mig. Dom förtjänar så mycket mer än vad jag kan ge dom. Så detta presentkort skulle lätta mitt samvete <3

  36. Om jag skulle vinna skulle jag skämma bort min sambo & min 10 månaders son med fina julklappar. Vi har haft en tuff höst med uppsägning & arbetsplatsolycka & sjukskrivning , så ekonomin tillåter inte att köpa något fint till varandra denna jul & även våran sons första jul.

  37. Vill så himla gärna vinna detta för att kunna skämma bort min sambo. Min sambo gör allt för mig, oavsett, trots att jag inte har möjligheter att ge tillbaka. Vore guld att få chansen att ge tillbaka för allt han ständigt gör för mig, det är det minsta han är värd. Håller alla tummar!

  38. Om jag hade vunnit så hade jag köpt träningsredskap till mig och min man!
    Vi är småbarnsföräldrar och jobbar heltid båda två, och engagerar oss i några ideella aktiviteter båda två. Vi bor även i hus, som vi renoverar. Det som vi båda känner har fått på nöten är tyvärr träningen… Det är svårt att hitta tiden och motivationen att ta sig iväg till gymmet, och vi har då talat om att vi tror det skulle vara lättare om vi hade träningen hemmavid! Vi båda saknar träningen, den är ju viktig för att vi ska må bra!

  39. Om jag skulle vinna skulle jag köpa en julklapp till min sambo. Han har gått in i väggen och varit sjukskriven i över tre månader. Så man kan säga att det inte finns så mycket pengar över till julklappar i år. Jag hade tänkt fira julen med mina föräldrar i norr, men flygbiljetterna kostar 5000kr tur och retur.. Vore kul att få göra honom glad som en överraskning eftersom det oftast är han som överraskar mig.. känner inte att jag uppskattar honom tillräckligt mycket, och i en sån här period när det är tufft som det är – så vill jag att han ska känna att han är uppskattad och älskad.

  40. Om jag vann presentkortet skulle jag köpa presenter till min pojkvän, jag är student med dålig ekonomi och han hjälper mig så himla mycket hela tiden, vi har ett distansförhållande så det blir att man lägger mycket pengar på resor till varandra plus att han ger mig små summor ofta vilket resulterar att det blir väldigt mycket i slutändan, det är svårt för mig att ge något tillbaka så länge jag studerar och det här har satt sig så pass mycket på mitt psyke att jag har gråtit över det flera gånger. Han är helt enkelt bäst och jag vill verkligen bara skämma bort honom och visa min uppskattning så mycket jag kan!

  41. Jaa.. var ska man börja, jag hade köpt mycket välbehövligt till lilla lillasyster som förtjänar allt under julgranen och världen ?

  42. Jag är nu registrerad och skulle vilja vinna presentkortet för att kunna köpa en massa fint till mina nära och kära. Jag älskar känslan av att få ge bort saker till andra och nu vid juletider är det så mycket enklare att göra det. Att få ge är bättre än att få och känslan man får i kroppen när man ser att man har träffat rätt när personen i fråga får precis det som hen önskar sig – den känslan är magisk. Med detta presentkort blir det lättare för mig att uppfylla det 🙂

  43. Gaah, jag skulle bara lyxa till det och köpa mina make-up favoriter bara till mig SJÄLV. Inga barn som tar Mammas dyra läppstift och foundations och lyckas skapa Picasso konstverk,gärna på vita väggar eller möbler.

  44. Åh! Jag har kikade ut en julklapp på buyersclub för en vecka sedan som jag skulle vilja ge till min kärlek! Vi har varit ifrån varandra i ett halvår eftersom jag har varit på en utbytestermin i Singapore! Tyvärr sinar därför studentkassan och jag var tvungen att avstå från att beställa. Hade varit fantastiskt att få chansen att överraska honom med detta när jag landari Sverige på julafton och äntligen får krama om honom igen! Har följt dig sedan innan Molly (alltså från att jag var 17 nånting) och tycker att ni är en fantastiskt beundransvärd och fin familj. Önskar er allt gott, en härlig jul och ett magiskt bröllop nästa år! Kram

  45. Åh! Jag kikade faktiskt ut en julklapp på Buyersclub för en vecka sedan som jag skulle vilja ge till min kärlek! Vi har varit ifrån varandra i snart ett halvår eftersom jag har studerat en utbytestermin i Singapore. Tyvärr börjar därför studentkassan sina också och jag har ingen möjlighet att klicka hem ett Magic Keyboard för 900kr (som han har tjatat så länge om att han vill ha eftersom att vårt förra gick sönder för några månader sedan). Hade varit fantastiskt att få överraska honom med detta när jag landar i Sverige på julafton och vi äntligen får krama om varandra! Har följt dig sedan du plussade med Molly (jag kan inte ha varit äldre än 17år!) och tyckte att du verkade så cool, driftig och utstrålade ”power”. Beundrades över hur väl du hanterade allt ”snack” och skvaller kring er relation. Du verkade så stark och modig! Och tji fick alla dessa människor som snackade! Idag är ni en otroligt beundransvärd och fin familj och jag önskar er allt gott, en härlig jul och inte minst ett fantastiskt bröllop nästa år! Kramar

  46. Jag vet – mitt bland allt elände runt om i världen kan det kännas både ytligt och materialisktiskt, men om jag vann skulle jag använda presentkortet till en ny Apple-TV. Det har nyss tagit slut mellan mig och mitt livs stora kärlek, och all teknik är nu kvar i lägenheten som en gång var vår. Jag önskar att få streama Netflix alla kärleksfilmer och gråta en skvätt i min nya lägenhet hela mörka vintern.
    Kram❤

  47. Jag har funderat på om det är rätt av mig att vara med och tävla, när Hugo varit så snäll mot mig.

    Därför motiverar jag åt min syster! Min 35-åriga underbara syster som för tio årsen blev sjukpensionär pga sin psykiska ohälsa. När jag kikade vad som fanns på Buyersclub hittade jag ljusterapi-lampa och tänker att det kanske skulle förbättra hennes mående!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *