Sprid mer kärlek
– Hemma
– På jobbet
– På tunnelbanan
– I affären
– På gymmet
– På förskolan
– På sociala medier
Ja egentligen vart du än befinner dig. Jag upplever att det är ett relativt hårt klimat i omgivningen. Inte alls sådär varmt som det t.ex. är i den chilenska kulturen. Min utmaning till dig är att ge fem spontana komplimanger. En till din partner/ en till din vän/ en till ditt barn/förälder, en till en arbetskollega och en till en total främling.
Hugo- Jag älskar dig. Jag känner ingen som är så fruktansvärt klumpig som du. Det är gulligt, jag älskar din klumpighet.
Michan- Jag är så otroligt stolt över dig. Förstår du själv hur mycket driv du har inom dig? Och du passar så bra i dina nya glasögon lilla glasögonormen!
Döttrar- Mina flickor… Ni båda två har en speciell känsla för att addera lycka och glädje precis varje dag. Mitt liv har blivit mycket, mycket roligare sedan ni kom. Ni är meningen med mitt liv. Alltid.
Elin (på jobbet)-Tack för att du kom och briljera. Ordningsam, driftig, lugn, stenkoll, klok, rolig och smart. Jag är så tacksam att det är du som håller koll på saker och ting åt mig, jag litar på dig till 100%.
Till främlingen i spåret- Tack för att du stoppade mig i spåret för att tala om att mitt skosnöre hade gått upp!
Fint inlägg, håller med dig! Nätkärlek till dig 🙂
Åh men hallå vad fint! Blev helt paff här vid skrivbordet – tack för de snälla orden! ❤
Så himla kul att jobba med dig, du är grym!
Hahah du är underbar Elin! =)