Header Image

Paula Uribe, Kontakt: [email protected]

Hej och välkommen till mitt nya hem på Vimedbarn.se!

Profile Avatar

En oro

Publicerad,

Det är lite saker som oroar mig. Att jag har kärlek till mina två barn, det är jag inte alls orolig för. Men hur ska jag, som vill göra så mycket själv med mitt barn klara att göra allt med två? Idag är det en grej att Molly alltid hänger med och storhandlar. Vi går till samma affär, tar en egen kundvagn till henne och kör varvet. Det går inte snabbt men det är okej för vi gör det tillsammans. Vi samarbetar och jag låter henne vara delaktig. Det är hon som plockar i mjölken och jag lyfter henne till det hon inte når. På fredagar får hon plocka ihop sitt eget lördagsgodis och jag låter henne tjuvsmaka en godis där i affären. Vi hukar oss och hon lever ut i vår egentid och det som är bara min och hennes grej. Hur ska jag handla med två och komma ut levandes? Med en 2,5 åring går det långsamt och med en liten plutt vill man att det ska gå snabbt.

Nu kommer lillasyster i en sämre period, en period som präglas av sjukdomar så det kommer bli naturligt att hålla oss hemma och undvika stora folksamlingar. Vi ska börja med en matkasse nu snart för att underlätta den första tiden. Men det kommer bli läskigt, de där första gångerna som Hugo lämnar oss och vi är on our on. Det jag är mest orolig över är att jag vet att mina sämre sidor kommer bli förstärkta för en period. Det kommer vara sömnlösa nätter och jag som redan nu har en taskigt morgonhumör vill inte ens tänka på hur jag kanske kommer agera mot resten av familjen. Bara för att jag är trött. Jag vill inte tappa tålamodet snabbare men så kommer det säkert att bli. Och då kommer det brista i mitt hjärta senare när jag hunnit vaknat till och inser vilken dålig start på dagen jag ensam bidragit till för alla andra. Näe, det är mitt eget ansvar att vila när bebis vilar. Det kommer många chanser om dagen och då måste jag lyssna på kroppen för allas skull. För visst är det lite så, en glad mamma ger en glad familj. En ledsen mamma ger en ledsen familj.

Jag är iallafall medveten och mer än så kan jag inte göra, som jag kommer anstränga mig för fördela min tid mellan mina två barn. Samtidigt som man försöker hitta de där tidpunkterna i vardagen där man kan ge extra mycket ömhet till sin partner. Min målbild just nu är att lilla Molly har lagt sig efter en mysig kväll ihop. Jag och Hugo kan då också krypa ner i soffan för att mysa och titta på film. Med oss i soffan ligger lilla L i ett babynest. Den bilden lever jag för just nu!

PA026115

32 Kommentarer

  1. GRATTIS TILL ER DOTTER PAULA 😀 hoppas allting är bra med er!

  2. Stort grattis till er lilla prinsessa. Kraaam

  3. GRATTIS till dottern!!!! Kram!!

  4. Grattis till lilla Leonore!

  5. Grattis till er!! kan vi få se lilla L snart ?:D <3

  6. Jättefint skrivet och jag vet att du kommer klara tvåbarnslivet alldeles strålande. Vet du varför? jo för att precis som du skrev, du är medveten! Självinsikt är inte en lätt sak, speciellt inte när det kommer till ens svagheter och sämre sidor. Men har man det, just självinsikt, då kommer man bra långt! Och det är OK att ha sina sämre stunder, din familj står kvar vid din sida.

    All kärlek till er och nya familjemedlemmen <3

  7. GRATTIS <3

  8. Ta inte ut bekymren i förskott. Lev i era bubbla och håll yttervärlden borta några månader. Farmor och mormor med familj är dom enda som behöver se den lilla. Kram,

  9. Hade också dom tankarna innan lillebror i vår familj kom till världen, men det löste sig av själv allt de där. Det tar självklart ett tag att komma in i rutiner och lära känna den nya lilla familjemedlemmen. Men det är okej att vara lite svettig de första gångerna man handlar som ensam vuxen med båda barnen och det är okej att känna att det är jobbigt. Det blir bättre när det är mer vardag att vara tvåbarnsförälder. Idag har vi en nyss fylld treåring och ettåring här hemma och de har så mycket glädje av varandra så det brukar komma glädjetårar från mig av de fina stunder vi har som familj!
    Grattis till tillskottet paula och hugo och grattis till Molly som har fått en av de bästa saker man kan få i livet, en livskamrat!

  10. Grattis till bebis-L! Och mitt hetaste tips som luttrad tvåbarnsmor: investera i ett bra bärhjälpmedel! Du som bor i Sthlm har möjlighet att få proffshjälp i valet och det är jag så avundsjuk för! Jag taggar dig på IG till en bärcoach!

  11. Såg att lillasyster hade fötts inatt, stort grattis! 🙂

  12. Det där med att handla med två barn – för min del funkar det inte alls. Kommer aldrig glömma när jag efter jobbet såg framför mig hur jag skulle hämta lite tidigare eftersom det var fredag, vi skulle handla tillsammans och barnen skulle gå med varsin vagn och plocka i varannan sak och sen skulle vi hem och laga god mat och ha fredagsmys. Det slutade med att barnen hade kundvagnsrace genom affären, jag var svettig och stressad och rev ner typ två varor i varsin vagn och ställde oss i kassakön. Då bestämmer sig lillen för att springa ut från affären. Bilvägen är precis utanför dörren och jag ser verkligen framför mig hur han blir påkörd. Tanten framför mig i kön ler lite åt sonens hyss och säger att ”pojkar är pojkar” istället för att stoppa honom. Jag sprang ju så klart efter och fångade in vildingen och försökte betala för mina varor. När vi kom hem svor jag på att aldrig någonsin handla med dom själv igen! Nu tar jag med mig en av barnen och handlar och så får den andra vara hemma med pappa, eller så åker pappa och handlar med den ena och så är jag hemma med den andra. Det funkar jättebra!
    MEN när lillebror var bebis gick det bra att handla med båda. Han sov som en stock och vaknade inte ens av brandlarmet som gick en gång och kallabaliken som uppstod 🙂

    Jag tror att du och Molly kan ”återuppta” eran tid tillsammans i mataffären när ni har landat i den nya familjesituationen och som du skriver – hålla er hemma första tiden och mysa ändå. Du verkar vara en grym mamma och jag är övertygad om att ni löser allt tillsammans tillslut!

  13. Investera i en bra bärsele att ha lillasyster i så kommer det gå bra, två händer som kan ha koll på Molly och förhoppningsvis en liten en som sover trygt på dig 🙂

  14. Det blir ofta bråk. Hoppas bara att man håller ihop inte alla som gör.

  15. Det kommer säkert att bli jättebra när allt kommit på sin rätt plats med rutiner osv. Jag är gravid i vecka 35 – BF i januari och har också en 2,5 åring som jag är orolig för att han ska känna sig minst sagt utanför när lillasyster kommer. Men jag tror man hittar sin egna lösning!! Det ber jag för! Mängder med kramar och grattis till lilltjejen <3 <3 <3 <3 Kom ihåg att kärleken är det viktigaste vi har till våra barn och har man den så löser sig det andra!! <3

  16. Fan vad du verkar pessimistisk och jobbig hela tiden.

  17. Grattis till tillskottet!!!!!!!

  18. Jätte stort ggrattis till er alla 🙂
    Hoppas ni får en fin dag 🙂

  19. Stort, stort, STORT grattis till er alla! 😀 😀

  20. Stort grattis till er lilla flicka.
    Jag var också jätteorolig ibörjan, har en liten kille som var 16 månader när lillasyster kom, nu när det gått 7 veckor så känner jag att det gott lättare än vad jag kunnat drömma om. Storebror ska hjälpa till och vill mysa med lillasyster. Nu har han börjat dagis 15 h/vecka och de timmarna han är där är guld värda! Lillasyster har haft kolik men de ”bota” vi med akupunktur samt att hon är överkänslig mot komjölksprotein och de blev några jobbiga dagar innan man fick bukt på det men nu är äntligen kvällarna till för mig och min sambo ❤ Man får superkrafter när man blir mamma och man lär sig hur man ska pussla för att få ihop vardagen väldigt fort.

  21. Jag hade exakt samma målbild. Att vi sitter i soffan med lillasyster och storebror sover tryggt på ovanvåningen. Första kvällen hemma så fick jag uppleva det. Jag storgrät och var helt förstörd över att han var lämnad ensam och vi ”resten” av familjen satt och myste i soffan. HORMONER!

  22. Jättestort grattis till ert lilla tillskott! 😀

  23. Grattis till lillasyster! Vet att du kommer fixa att vara två-barnsmamma hur enkelt som helst 🙂
    kram på er!

  24. förstår att du är orolig över sånt, men det löser sig säkert när allt har landat! Grattis till er lilla tjej 🙂

  25. grattis till bebisen fina fina du!

  26. Stort grattis till den nya familjemedlemmen!

    Din medvetenhet kommer att göra dig till en bra tvåbarnsmamma. ❤

  27. Att ta en godis i affären är snatteri, inte jättebra att lära sitt barn kanske..?

  28. Stort grattis!!!! Köp en ergonomisk bärsele(typ ergobaby) om du inte redan har det, och låt lillasyster bo där i, då kan du ha henne nära hela tiden precis som hon vill vara och samtidigt ha armarna fria och vara med storasyster. Du kan amma i selen också! 🙂 finns massa instruktionsvideos om hur allt funkar osv på youtube

  29. Det funkar, och en bra bärsele är kanoners. Kanske hugo kan gå med molly den första tiden eller han är hemma med bebisen i 1 h? det löser ni. 🙂
    Lycka till!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *